piatok 8. júla 2016

Veselá diéta

Veselá diéta

Dobrý prostriedok na schudnutie: nosenie tučnučkej Sofinky po Slovenskom raji, keď kilometre pribúdajú. Bohužiaľ, nosil ju ocko, ktorý je taký štíhly, že keď ho uvidela mužova sesternica z Moravy, zahlásila: „Bóže, ten je hubenej! Hned bych mu dala deset kilo.“ Sofiu by mal nosiť ujo Mišo, ktorý má takú tú „chlapskú nadváhu.“ (Nebol na výlete). Našťastie Miško je vysoký a fešák, jemu všetko pristane. Napriek tomu sa dal na diétu. Začína 5-dňovú očistnú kúru na zeleninových šťavách a ražnom chlebe.
Včera sme zažili veselé chvíle pri telke, keď Mišo zo žartu dobiedzal do Sofinky, že je chutnučká, že ju ZJE! Sofia sa ohradila: „Nesmieš ma zjesť, lebo ja som mastná!“ a hneď na to: „A ty máš diétu!“ Všetci sme sa smiali, aj Sofinka, ktorá to celé zavŕšila poznámkou: „To bol „záder“!

Nuž ale Sofinka má zdravotné problémy, ktoré detská gastroenterologička rieši tabletkami, zákazom jesť sladkosti a zavedením bezlaktózovej diéty. Spočiatku som mala problém, čo uvariť, potom sme zistili, že jestvuje bezlaktózové mlieko, tvaroh, syry, jogurty, takže to ide. Dievča je zlaté. Keď ju niekto ponúkne čokoládou, „dôležito“ sa ohradí: „Ale ja NESMIEM čokoládu, lebo je z kravského mlieka!“ Bokom so smutnou tváričkou: „Ale ja mám čokoládu tak rada!“ Teraz má svoje mliečko „Lakto mínus“. Horšie je to so sladkosťami, ktoré miluje. Cukríky skrývame, vydeľujeme deťom po jednom.

Andrej sa rád napapá, pritom je bledý a chudý. Rýchlo rastie. Aj dosť športuje. Taký futbal človeka iste unaví! Jeho častá veta: „Babka, som hladný!“ Má rád pikantné veci, uprednostňuje salámu pred šunkou, francúzsku horčicu pred slovenskou. (Nechcem však, aby mal v budúcnosti problémy so žlčníkom a pod, preto som prestala kupovať štipľavú salámu a francúzsku horčicu, hoci naši chlapi to majú radi). Samozrejme, miluje aj sladkosti. Včera mu dal otec čokoládu, ale Sofinke nie. Tá sa rozrevala. Utíšili sme ju cukríkom a ovocným nanukom.

Pýtate sa: „A čo babka?“ Odpovedám: „Ááále, ale, ale… Schudnúť je ľahké. Viem ako na to. Aj som to raz dokázala. Lenže práve v tejto chvíli sa mi nechce! Potrebujem ENERGIU, potrebujem VZPRUHU, aby som dokázala ťahať loďku života, ktorá uviazla v bahne tučného jedla!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára